Tato váha odesílá data bezdrátovým přenosem pomocí GSM sítě přímo do Vašeho mobilu/tabletu, anebo i počítače, pokud si k němu připojíte GSM modem. V pohodlí domova můžete sledovat snůšku, zásoby a rozvoj vzdálených včelstev a optimalizovat si plánování prací a četnost dojíždění. Pokud si k ní pořídíte ještě i USB adaptér, lze se k ní připojit i kabelem a používat jí stejným způsobem jako "Váhu přes kabel". Výdrž baterie má minimálně na 10 let provozu.

Kompletní specifikace

Tato váha odesílá data bezdrátovým přenosem pomocí GSM sítě přímo do Vašeho mobilu/tabletu, anebo i počítače, pokud si k němu připojíte GSM modem. V pohodlí domova můžete sledovat snůšku, zásoby a rozvoj vzdálených včelstev a optimalizovat si plánování prací a četnost dojíždění. Pokud si k ní pořídíte ještě i USB adaptér, lze se k ní připojit i kabelem a používat jí stejným způsobem jako "Váhu přes kabel". Výdrž baterie má minimálně na 10 let provozu.

Váha pracuje zcela automaticky. Interval měření lze nastavit od 1 do 24 hodin, interval odesílání od 1 do 7 dnů nebo lze odesílání úplně vypnout. Mobil/tablet či počítač přijatá data zpracuje a zobrazí je ve formě grafů a číselných tabulek. Nastavení parametrů váhy na vzdáleném stanovišti lze provádět buď na dálku, anebo přímo na stanovišti po připojení pomocí kabelu.

Váha záměrně nepoužívá ke své činnosti připojení přes Internet a tím ani žádný internetový server, na kterém byste jinak byli závislí. Data se odesílají přímo do vašeho mobilu/tabletu nebo počítače pomocí obyčejných SMS. Došlé SMS jsou přečteny, v nich uložená data rozbalena, zpracována a rovnou se z nich kreslí grafy. 

Opačným směrem, z počítače do váhy, se opět pomocí SMS provádí dálkové nastavování vah. Potřeba nastavení je však pouze občas, dle potřeby.

Před jejím pořízením doporučujeme předem ověřit, zda je v místě umístění váhy dostatečná síla GSM signálu od některého z mobilních operátorů. Pro ověření stačí odeslat a přijmout, např. sám/sama sobě, v místě váhy z nějakého mobilního telefonu SMS zprávu. Je potřeba si jen uvědomit, že ověřujete toho operátora, jehož SIM kartu máte v telefonu právě vloženu.

Vyrobena je z nerezu a má elektroniku ochráněnu tak, aby mohla být celoročně a dlouhodobě umístěna pod úlem ve venkovním prostředí.

Připojením přídavných vah si můžete vážení kdykoliv rozšířit i na další úly na stanovišti. Jako přídavnou váhu lze použít buď "váhu přes kabel" anebo i další "váhu na dálku", ve kterých jen zastavíte provádění automatického záznamu a necháte je tak pracovat v pasivním režimu přídavné váhy.  Celkem tak může být na stanovišti připojeno kabely k jedné společné elektronice až 29 vah a to do vzdálenosti až 500 m.

Vážit můžete i na více stanovištích současně, přičemž se všechny průběhy hodnot hmotnosti a teploty soustředí na společném grafu, kde je můžete srovnávat. Kombinovat můžete i různá stanoviště, kdy na některých máte umístěnu "Váhu přes kabel" a na jiných "Váhu na dálku".

Váha má schopnost zapamatovat si hodnotu hmotnosti v daný okamžik, kterou jí můžete kdykoliv nastavit, a proto může ukazovat přímo hodnotu pouze "proměnné hmotnosti", pokud se rozhodnete ji tímto způsobem používat. Proměnná hmotnost představuje zejména glycidové zásoby, pyl a vlastní včelstvo. Váha tak vlastně sama automaticky odečítá neměnnou hmotnost vlastního úlu, která nás při chovu včel nezajímá.

Váha se dodává částečně rozložená na několik předem sestavených hlavních dílů, které se jen finálně sestaví podle jednoduchého montážního návodu. K sestavení dolního rámu, pák a horního rámu jsou pro utažení šroubů zapotřebí 2 imbusové klíče, které jsou součástí dodávky, a stranový otevřený klíč velikosti 10 pro utažení 2 matic. Na závěr se dolní a horní rám vzájemně spojí natažením 4 pružin, pomocí běžných kleští např. kombinačních. Krabička s elektronikou je uchycena zatlačením 2 plastových rozebíracích nýtků. Pro lepší představu a jako vodítko je dobré se předem podívat na fotografie sestavené váhy.

Parametry

Šířkanastavitelná 420 až 540 mm

Výška75 mm

Hloubka460 mm

Hmotnost4,2 kg

Teplota prostředí-30 až +40 st. C

Max. rel. vlhkost prostředí99 %

Krytí elektronikyIP65

Min. přírůstek hmotnosti0,1 kg

Max. váživost200 kg

Max. nosnost200 kg

Interval automatického záznamu1 až 24 hodin, nastavitelný

Interval dálkového přenosu1 až 7 dnů, nastavitelný

Max. počet propojených vah29

Max. délka propojovacích kabelů500 m

Připojovací zásuvkaUSB-A, sériová sběrnice Apis Digital

Způsob dálkového přenosu datGSM síť pomocí SMS zpráv, přímo do počítače

Provozní výdrž baterie10 let (předpokládaná nezaručovaná hodnota, stanovená na základě údajů výrobce baterie)

Potřebné vlastnosti mobilu/tabletuAndroid od 5.0 výše

Potřebné vlastnosti počítačeWindows od 7 výše, zásuvka USB-A (USB-2.0)

Forma dodávkyčástečně rozložená, montáž z několika předem sestavených hlavních dílů

PříslušenstvíNávod k použití, GSM modem, CD s programem

Aplikace pro stažení zde: https://www.apisdigital.cz/Program-pro-pocitac-a9_4.htm

(vyhrazujeme si právo měnit tyto popisy a specifikace bez předchozího upozornění)