Tekutý včelařský oblek
Profi včelařské oblečení
Varroa Controller, léčení
Včelařský areál, kurzy pro včelaře, medobraní

Kurzy, semináře a školení pro včelaře v roce 2023

Od začátku března až po konce října pořádáme Včelařské kurzy a školení pro začínající ale i pokročilé včelaře.

V roce 2023 budou probíhat včelařské kurzy během víkendu dopoledne i odpoledne ve předem vyhlášených termínech v areálu naší včelařský farmy Doležalův med. Délka rozsahu kurzu je 4 hodiny, které jsou rozdělené následovně: 2 hodiny teoretická příprava a 2 hodiny přímá praxe na včelnici. V průběhu celého kurzu je dostatek času probrat teoretickou a také praktickou část, která bude navázaná na konkrétní včelařské období. Kurzy  jsou prováděny ve skutečných termínech, kdy je potřeba daného úkonu ve včelstvu v závislosti na průběhu počasí. Proto není možné dlouhodobě přesný termín stanovit. Níže jsou uvedeny měsíce jednotlivých kurzů a přesný datum bude upřesněn dva týdny předem na stránkách www.dolezaluvmed.cz Případně můžete napsat požadavek o zasílaní informací o kurzech, že si přejete být informování o termínu kurzu na email: dolezaluv.med@gmail.com

Cena kurzu: 450 Kč

Včelařské kurzy v roce 2023: 

1. Jarní prohlídka a rozvoj včelstev. Na kurzu se naučíte: kontrola síly včelstva, zdravotního stavu, určení množství zásob, kontrola a posouzení stavu matky a plodu. Kurz již proběhnul. 

2. Rozšiřování včelstev a léčení včelstev bez chemie. Naučíte se kdy rozšířit včelstvo, jak uspořádat plodiště a medník. Kurz již proběhnul. 

3. Tvorba oddělků a přidávání a značení matek. V tomto kurzu se naučíte kdy je vhodné vytvořit ze včelstva oddělek a jak ho uspořádat. Naučíte se jak nejlépe přidat matku a jak se o něho dále starat. V případě zájmu o odvezení jsi oddělku je potřeba se domluvit předem. Kurz již proběhnul. 

4. Chov matek. V tomto kurzu se naučíte jak vybrat plemenný materiál, přelarvování, příprava včelstva na chov, zužitkování a značení matek ) Pro ty kteří si nevěří, že by tento kurz zvládli, tak máme připravenou novinku a to JAK SI VYCHOVÁ MATKU KAŽDÝ. A to i při námitce ,, já na to nevidím,,.  Kurz již proběhnul.

5. Vytáčení medu – medobraní pro včelaře. V tomto tématu se budeme zabývat určením vhodné doby vytáčení, naučíte se odebírat včelám plásty s medem, naučíte se odvíčkovávat, vytáčet a čeřit med. Naučíte se určovat zralost medu a jak se vyvarovat chybám v určování zralosti medu. Dále jeho zpracování a uchování.  Termín konání kurzu 17.6.2023

6. Léčení a zazimování včelstev. Tento kurz je jeden z nejdůležitějších a naučíte se mimo jiné, Jak, kdy a čím úspěšně léčit včely. Kdy a jak uspořádat plodiště na zimu. Naučíte se jak a čím dodat zimní zásoby. Jak je důležité tyto úkony včas načasovat pro vytvoření silných včelstev na příští rok. Předpokládaný termín konání kurzu, zaleží dle vývoje počasí -  srpen / září.

7. Včelí produkty a jejich zpracování. Propolis, rouskový pyl, perga, vosk a základy výroby medoviny. Kurz již proběhnul. Předpokládaný termín konání kurzu, zaleží dle vývoje počasí -  srpen / září.

8. Kurz zpracovaní vosku a výroby svíček ze včelího vosku.  Kurz je zaměřen na výrobu svíček motaných a litých ze včelího vosku, zpracovaní a čištění vosku. Kurz je vhodný i pro nevčelaře, rodiny s dětmi který mají chuť na hezké a pohodové voňavé vánočné tvoření a vyrábění.  Předpokládaný termín konání kurzu, zaleží dle vývoje počasí -  září / říjen. 


Kurzy obsahují teoretickou a praktickou část, kde se také naučíte jak s včelami manipulovat aby včely zůstali klidné. I když doporučujeme si sebou vzít vlastní ochranné pomůcky, tak u nás uvidíte, že je nebudete ani potřebovat. Před a po každém kurzu zodpovíme otázky na vaše dotazy a můžete si u nás nakoupit v naší prodejně v Polizých.


Pokud by jste si rádi předem rezervovali místo na kurzu napište nám, který kurz Vás zaujal na email adresu: dolezaluv.med@gmail.com


 
                                                    Fenologický kalendář