krátky popis banneru
včelařská prodejna
 Kontakt
Doležalův med
  Polizy 9
  50327   Lhota pod Libčany
  +420 774 153 490
  +420 605 222 286
 

QR code
KONTAKT
Tekutý včelařský oblek
Profi včelařské oblečení
Varroa Controller, léčení
Včelařský areál, kurzy pro včelaře, medobraní

Kurzy, semináře a školení pro včelaře v roce 2024

Od začátku března až po konce října pořádáme Včelařské kurzy a školení pro začínající ale i pokročilé včelaře.

V roce 2024 budou probíhat včelařské kurzy během víkendu dopoledne i odpoledne ve předem vyhlášených termínech v areálu naší včelařský farmy Doležalův med. Délka rozsahu kurzu je 4 hodiny, které jsou rozdělené následovně: 2 hodiny teoretická příprava a 2 hodiny přímá praxe na včelnici. V průběhu celého kurzu je dostatek času probrat teoretickou a také praktickou část, která bude navázaná na konkrétní včelařské období. Kurzy  jsou prováděny ve skutečných termínech, kdy je potřeba daného úkonu ve včelstvu v závislosti na průběhu počasí. Proto není možné dlouhodobě přesný termín stanovit. Níže jsou uvedeny měsíce jednotlivých kurzů a přesný datum bude upřesněn dva týdny předem na stránkách www.dolezaluvmed.cz Případně můžete napsat požadavek o zasílaní informací o kurzech, že si přejete být informování o termínu kurzu na email: dolezaluv.med@gmail.com

Cena kurzu: 490 Kč

Včelařské kurzy v roce 2024: 

1. Jarní prohlídka a rozvoj včelstev. Na kurzu se naučíte: kontrola síly včelstva, zdravotního stavu, určení množství zásob, kontrola a posouzení stavu matky a plodu. Plánovaný termín kurzu březen, duben dle vývoje počasí včelařského roku. 

2. Rozšiřování včelstev a léčení včelstev bez chemie. Naučíte se kdy rozšířit včelstvo, jak uspořádat plodiště a medník. Plánovaný termín kurzu duben, květen dle vývoje počasí včelařského roku.

3. Tvorba oddělků a přidávání a značení matek. V tomto kurzu se naučíte kdy je vhodné vytvořit ze včelstva oddělek a jak ho uspořádat. Naučíte se jak nejlépe přidat matku a jak se o něho dále starat. V případě zájmu o odvezení jsi oddělku je potřeba se domluvit předem.  Plánovaný termín kurzu květen, červen dle vývoje počasí včelařského roku.

4. Chov matek. V tomto kurzu se naučíte jak vybrat plemenný materiál, přelarvování, příprava včelstva na chov, zužitkování a značení matek ) Pro ty kteří si nevěří, že by tento kurz zvládli, tak máme připravenou novinku a to JAK SI VYCHOVÁ MATKU KAŽDÝ. A to i při námitce ,, já na to nevidím,,.   Plánovaný termín kurzu květen, červen dle vývoje počasí včelařského roku.

5. Vytáčení medu – medobraní pro včelaře. V tomto tématu se budeme zabývat určením vhodné doby vytáčení, naučíte se odebírat včelám plásty s medem, naučíte se odvíčkovávat, vytáčet a čeřit med. Naučíte se určovat zralost medu a jak se vyvarovat chybám v určování zralosti medu. Dále jeho zpracování a uchování.   Plánovaný termín kurzu květen, červen, červenec dle vývoje počasí včelařského roku.

6. Léčení a zazimování včelstev. Tento kurz je jeden z nejdůležitějších a naučíte se mimo jiné, Jak, kdy a čím úspěšně léčit včely. Kdy a jak uspořádat plodiště na zimu. Naučíte se jak a čím dodat zimní zásoby. Jak je důležité tyto úkony včas načasovat pro vytvoření silných včelstev na příští rok. Plánovaný termín kurzu srpen, září  dle vývoje počasí včelařského roku.


7. Včelí produkty a jejich zpracování. Propolis, rouskový pyl, perga, vosk a základy výroby medoviny. Plánovaný termín kurzu říjen dle vývoje počasí včelařského roku

8. Kurz zpracovaní vosku a výroby svíček ze včelího vosku.  Kurz je zaměřen na výrobu svíček motaných a litých ze včelího vosku, zpracovaní a čištění vosku. Kurz je vhodný i pro nevčelaře, rodiny s dětmi který mají chuť na hezké a pohodové voňavé vánočné tvoření a vyrábění.  Plánovaný termín kurzu říjen, listopad dle vývoje počasí včelařského roku


Kurzy obsahují teoretickou a praktickou část, kde se také naučíte jak s včelami manipulovat aby včely zůstali klidné. I když doporučujeme si sebou vzít vlastní ochranné pomůcky, tak u nás uvidíte, že je nebudete ani potřebovat. Před a po každém kurzu zodpovíme otázky na vaše dotazy a můžete si u nás nakoupit v naší prodejně v Polizých.


Pokud by jste si rádi předem rezervovali místo na kurzu napište nám, který kurz Vás zaujal na email adresu: dolezaluv.med@gmail.com


 
                                                    Fenologický kalendář