5/5
Košík:6 ks
bez DPH:3 165.29,- Kč
s DPH:3 830.00,- Kč
Včelařský areál, kurzy pro včelaře, medobraní
Profi včelařské oblečení
Varroa Controller, léčení
Varroa Controller je patentovaný rakouský přístroj, který umožňuje tepelně ošetřovat zavíčkovaný plod proti roztočům varroa bez použití chemie. Přístroj pomáhá zabezpečit zdravé a silné včelstva po celý rok a získávat med a včelí produkty bez reziduí a chemických léčiv.

Jenom pro informaci příklad velikosti populace a schopnost rozmnožovaní roztoče - Varroa destruktara. Stav v únoru - přítomnost v úlu 100 kusů varroa destruktor. V březnu 200 kusů, v dubnu 400 kusů, v květnu 800 kusů v červnu 1600 kusů a v červenci 3200 kusů. Dynamika rozmnožovaní závisí od mnohých faktorů, ale je důležité poznat populaci roztočů ve včelstvu, protože jenom tak je možné jich dostatečně kontrolovat a potlačovat jejich rozmnožovaní a výskyt.  

Přístroj Varroa Controller vystavuje roztoče a včelí plod specifické teplotě, která zabíjí pouze roztoče a nezničí plod.
Při požadované teplotě ošetření dochází u roztoče k narušení syntézy životně důležitých bílkovin. Včelímu plodu tato teplota neškodí. Vývoj přístroje Varroa Contorller je založen na známém principu fungování hypertermie. 

S přístrojem Varroa controler je lehká manipulace, důležité je mít ale přístup k elektřině / 800 W. Přístroj se používá hned z jara při ošetření včelstev, když venkovní teplota dosahuje 18´C. Plodové rámky vybereme z plodiště bez včel je vložíme do přistroje a zasuneme teplotní senzor do plodového plástu. Do přístroje doplníme destilovanou vodu. Varroa Controler umožňuje najednou ošetřit 20 plodových zavíčkovaných rámečku za 2 hodiny. Přístroj lze přizpůsobit pro všechny rámkové míry. Program ošetření včelstev probíhá automaticky / 2 hodiny. Přístroj byl v roce 2017 testovaným německým včelařským institutem ve Veitshöchheime a jeho účinnost vůči roztočům byla stanovena  stanovená na 97%.

Přístroj doporučuje národní včelařská asociace Apisuisse, která poskytuje veterinární služby v oblasti včelařství a také belgický výzkumný institut včelařsky CARI jako i účinný způsob prevence proti přemnožení roztočů ve včelstvech v období, když včelstvo ploduje.

Zkušenosti včelaře:  Ján Doubrava, Kroměříž – Česká republika: 
„S ukončeným rokem ošetřování včelstev v tepelné komoře jsem maximálně spokojený. Provedl jsem za tu doby čtyři cykly ošetření, izolaci matek v duplexní klícce, jedinou chemií byla kyselina šťavelová před vánoci vloni. Jinak pouze tepelné ošetření plodu, výměna díla a vyřezávání části trubčího díla. Napadení roztoči je malé, včelstva jsou velmi zdravá a silná, vitální, je to radost s nimi pracovat. Splnilo se mi vše, co jsem od přístroje očekával, spíše bych řekl, že moje očekávání byla překonána. Za to chci poděkovat panu Wimmerovi. Asi budu v následujících týdnech přemýšlet nad tím, že bych zkusil své zkušenosti a výsledky sepsat a zveřejnit v tuzemských včelařských periodicích, bylo by velmi dobře, kdyby se věc šířila dále.“

Technické parametry přístroje:

  • Váha: 42 kg
  • Délka: 108 cm 
  • Šířka: 62 cm
  • Výška: 64  cm
  • Vhodné pro rámkové míry: všechny / maximální výška rámků 36cm  / nebo 40 rámků do výšky 17 cm / kapacita léčení pro jeden cyklus - 20 rámků 
  • Příkon: 600W


Velice podrobné informace naleznete v Praktické příručce tepelného ošetření včelstev od pana  Wolfganga Wimmera.

https://www.varroa-controller.com/wp-content/uploads/2015/09/praxishandbuch-Varroa-Hypertermia_pdf_online.pdf

A odkazy na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=TRMCxUBesOM

https://www.youtube.com/watch?v=wPq1BUXlf74&feature=emb_title

https://www.youtube.com/watch?v=tnqtWCZ8Cz4

(vyhrazujeme si právo měnit tyto popisy a specifikace bez předchozího upozornění)