krátky popis banneru
včelařská prodejna
 Kontakt
Doležalův med
  Polizy 9
  50327   Lhota pod Libčany
  +420 774 153 490
  +420 605 222 286
 

QR code
KONTAKT
Tekutý včelařský oblek
Profi včelařské oblečení
Varroa Controller, léčení
Včelařský areál, kurzy pro včelaře, medobraní
5/5
QR code

Propolis surový

  • Přidáno: 17.10.2016   |   449 čtení / zobrazení
Název propolis vznikl z řeckých slov „pro – před“ a „polis – město“. Po spojení těchto slov si můžeme představit, že se jedná o předměstí nebo a jakousi představu, která má bránit nepovolaným, aby vstoupili do včelího města. Propolis je složen hlavně z pryskyřic a včelího vosku. Jedná se o přírodní antibiotikum. 

Na naší včelařské farmě Doležalův med zakoupit propolis ve formě:

1/ Propolis surový tzv. nezpracovaný Obsah balení 50g cena 119  Kč
2/ Propolisová tinktura 
Obsah balení 25ml  Cena 80 Kč
    Propolisová tintkura/ Obsah balení 60ml  Cena 160 Kč
3/ Propolisová mast Obsah balení 30ml  Cena 80 Kč

Objednávky přijímáme na email adresu: dolezaluv.med@gmail.com nebo telefonicky 605 222 286 
 
Prolis má původ v rostlinách, včely jej sbírají na pupenech listů a květů. Největší přísun propolisu do úlu je v podletí (druhá polovina července až konec srpna), kdy jej včely sbírají hlavně na topolech. Dalšími zdroji propolisu jsou olše, vrby, břízy, duby, slunečnice. Včely okusují pryskyřici z pupenů a pomocí kusadel z ní vytvářejí hrudky, které si lepí na košíčky na třetím páru nohou. Poté ji dopraví do úlu, kde za pomoci úlových včel sundají hrudku propolisu z košíčků, úlové včely propolis dále zpracovávají. Včely také propolis částečně metabolizují, proto se flavonoidy v propolisu nacházejí ve formě aglikosidů. Propolis slouží včelám především jako desinfekční činidlo - lakují s ním rámky, stěny úlu i voskové plásty. Propolis pomáhá včelám předcházet nemocem a hubí choroboplodné zárodky ve včelstvu. Dále včely propolisem ucpávají netěsnoti v úle a zabraňují tak například průvanu, který jim vadí především v zimě. Naše včelařská farma získáva surový propolis seškrábáním z rámků nebo vylámáním ze sít. 

Propolis má vlastnosti: 
- baktericidní - ničí a usmrcuje bakterie
- bakteriostatické - brzdí růst bakterií
- anestetické - tlumí citlivost a bolest
- stimulační - povzbuduje imunobiologický systém organismu
- antitoxické - ruśí účinky nékterých jedů a bakteriálních toxinů
- antivirové - proti některým virům
- antimykozní - zasavuje růst a nićí některé plísně
- antiflogistický - protizánétlivý
- dermatoplatický - podporuje hojení ran
- tlumí účinek škodlivého záření na organizmus

Použiti surového propolisu:
- na léčení kuřích ok, otlaků nebo k léčení hlubokých prasklin na patách: ze surového propolisu uhněteme placičku, tu přiložíme na postiženou kůži, převážeme obvazem a ponecháme zde několik dní. Kůže pod obkladem změkne a další ošetření je snadnější i méně bolestivé.
-   kulička surového propolisu vložená do bolavého zubu přinese dočasnou úlevu. Zde se využívá poměrně silného znecitlivujícího účinku propolisu. Účinek propolisu pochopitelně nemocný zub nevyléčí, ovšem pomůže nemocnému překonat bolest. Poté je potřeba navštívit svého stomatologa.

Na propolis se může vyskytnout alergie zjistíme ji natřením zápěstí na dlani. Pokud do 24 hodin kůže nezčervená, můžeme propolis používat.
    Momentálně není k dispozici žádný komentář

    Přidat komentář