Doležalův med
5/5
Košík:3 ks
bez DPH:2 016.53,- Kč
s DPH:2 440.00,- Kč
Včelařský areál, kurzy pro včelaře, medobraní
Profi včelařské oblečení
Varroa Controller, léčení

Silné a zdravé včelstva po celý rok aneb Cesta jak se zbavit viru a roztočů bez chemie

 • Přidáno: 11.02.2020   |   493 čtení / zobrazení

Postupně dochází ke ztrátě rozmanitosti, diverzifikaci krajiny a také včelí pastvy výrazně ubývá. Znečištěná voda, sucho a pesticidy které se dostávají do potravinového řetězce. A k tomu riziko varroázy a postupné úhyny včelstev za kterými stojí jak roztoč Varroa destrukor tak viry. Tohle jsou hlavní příčiny úhynu včel v posledních letech nejenom u nás,ale na celým světě.

Věříme, že jestli chceme zvýšit šanci včel pro přežití, musím znát jejich potřeby a zlepšit jejich zdravotní stav. A komu je potřeba:

1/ Minimalizovat množství pesticidů v okolí stanovišti včelstev.

2/ Přestat chemicky ošetřovat včelstva. Nakolik u roztoče Varroa destruktora vzniká postupná rezistence a také nežádoucí látky se dostávají do vosku, medu a včelích produktů. 

3 / Zabezpečit kvalitní a stály přísun vody, pylu a nektaru.

Rozhodli jsme se proto zakoupit na naši včelařskou prodejnu patentovaný rakouský přístroj Varroa Controller, který umožňuje tepelně ošetřovat zavíčkovaný plod proti roztočům varroa bez použití chemie. Přístroj pomáhá zabezpečit zdravé a silné včelstva po celý rok a získávat med a včelí produkty bez reziduí a chemických léčiv. Je prodáván ve 3 velikostech: 

 • Varroa Controller VC03X Large cena 65 750 Kč
 • Varroa Controller VC03 Standard cena 63 150 Kč
 • Varroa Controller VC03X Light cena  58 150 Kč.

Video k přístroji https://www.youtube.com/watch?v=TRMCxUBesOM&t=37s

Varroa Controler umožňuje najednou ošetřit 20 plodových zavíčkovaných rámečku za 2 hodiny. Přístroj lze přizpůsobit pro všechny rámkové míry.  Ošetření probíhá plně automaticky, po dobu přibližně 2 hodin. Následně tepelně ošetřené plodové rámky včelař vrátí na své původní místa do plodiště. Zařízení umožňuje najednou ošetřit 20 zavíčkovaných plodových rámků (např. Adamcova míra, rámková míra B, rámky typu Zander, Langstroth a jiné). Zařízení lze rovněž přizpůsobit na jakékoli jiné rámkové míry, díky odnímatelným nerezovým hřebenům. Vnitřní prostor zařízení je z nerezu a lze snadno dezinfikovat.

Zařízení bylo v roce 2017 testováno německým včelařským institutem ve Veitshöchheimu a jeho účinnost vůči roztočům byla stanovena až na 97%. Zařízení doporučuje národní včelařská asociace Apisuisse, která poskytuje veterinární služby v oblasti včelařství i belgický výzkumný institut včelařský CARI jako účinný způsob prevence proti přemnožení roztočů ve včelstvech.

Výhody tepelného ošetřování

Varroa Controller je zařízení pro včelaře, které umožňuje snižování počtu roztočů Varroa destructor ve včelstvu a zničení virů ve včelstvu.  Přístroj byl navržen výhradně na ošetřování zavíčkovaného včelího plodu. Princip fungování přístroje je založen na využívání tepla a vlhkosti v uzavřeném koloběhu vzduchu. 

 • Časným ošetřením (březen / duben) dokážeme významně narušit reprodukční cyklus roztočů. 
 • Metoda umožňuje prodloužení sezóny medobraní, protože ve včelstvu není tlak přemnožených roztočů. Včely jsou tak méně stresované a méně zasažené viry přenášenými roztoči. 
 • Včelstva se posílí natolik, že je možné opakovaně udělat zdravé oddělky (zaplodované rámky pro oddělky jsou ošetřeny zařízením a není zapotřebí dodatečné léčení). 
 • Léčba teplem dobře funguje - tři ošetření za rok postačují (jarní, letní a podzimní) - vznik rezistence je nepravděpodobný. 
 • Metoda představuje reálnou možnost, jak se vyhnout použití chemikálií, či zredukovat jejich potřebu, a tím lze dosáhnout produkce vysoce kvalitních včelích produktů.

Výhody tepelného ošetřovaní jsou:

- Méně stresu pro včely

- Méně stresu pro včelaře (lepší načasování si včelařských prací)

- Ošetření včelstev přírodní cestou bez použití chemie 

- Možnost léčení včelstev, kdykoliv během včelařské sezóny.

O léčení za pomocí přístroje Varroa Controller vyšli také články v časopisu Včelařství v čísle 05/2020 a 06/2020

Varroa Controller můžete zakoupit zde  

  Momentálně není k dispozici žádný komentář

  přidat komentář