Rouskový pyl: Jedná se o tzv. nezpracovaný pyl včelami přenesený na zadních nožičkách. Pro včelstvo znamená květní pyl především bílkovinnou stravu s dostatečným obsahem vitamínů. Umožňuje tvorbu nejen včelího jedu, vosku a tvorbu mateři kašičky, kterou mohou mladušky produkovat jen při pylové potravě. Nejvíce pylu potřebuji rostoucí larvy pro jeho obsah stravitelných bílkovin.

Pyl je pro člověka zdrojem vitamínu a bílkovin, ale musíme pamatovat na to, že samotné rouskové zrno je pro náš trá-
vicí systém hodně tvrdé, a proto je potřeba před konzumací jeho strukturu narušit. Využitelné je až, když dojde k fermentaci čili zkvašení. Proto je vhodné rouskový pyl zamíchat s medem tak, aby proběhlo mléčné kvašení, zrnka rousků se naruší a tělo pak může v nich obsažené příznivé látky využít.

Dávkování: Doporučená denní dávka medu s rouskovým pylem je asi pětadvacet gramů, což jsou tři malé nebo jedna polévková lžíce. Po 2 měsících užívaní je doporučeno udělat přestávku s užíváním pylu. Pylová zrnka obsahují to nejlepší, co příroda může poskytnout. Nejzajímavější je příznivý vliv na regeneraci jater a prevenci rakoviny. Nikoli po dobu léčby rakoviny, ale až po vyléčení. Pravidelné užívání pylu zlepšuje chuť k jídlu, u obézních snižuje hmotnost zlepšením metabolismu. Zlepšuje střevní těžkosti včetně průjmu, má antibiotický účinek, zlepšuje psychiku, neurastenii, mozkové obtíže, nemoci srdce, zrak, zpevňuje vlasy a cévy, léčí zbytnělou prostatu a akceleruje růst.

Nesmíme zapomenout, že pyl jako takový je ovšem také alergen. Je silně hydroskopický, to znamená, že stahuje vlhkost ze vzduchu a tím měkne a může se znehodnotit. Proto je nutné ho hermeticky uzavřít.

https://www.youtube.com/watch?v=lFFFA-LdJi0&t=59s
(vyhrazujeme si právo měnit tyto popisy a specifikace bez předchozího upozornění)