krátky popis banneru
včelařská prodejna
 Kontakt
Doležalův med
  Polizy 9
  50327   Lhota pod Libčany
  +420 774 153 490
  +420 605 222 286
 

QR code
KONTAKT
Tekutý včelařský oblek
Profi včelařské oblečení
Varroa Controller, léčení
Včelařský areál, kurzy pro včelaře, medobraní
5/5
QR code

Pyl

  • Přidáno: 15.10.2016   |   651 čtení / zobrazení

Pyl slouží k rozmnožovaní rostlin, na to aby se pyl dostal z rostliny na rostlinu (hmyzomylné rostliny)potřebuje rostlina opylovatele. Rostlina produkuje více pylu než je nezbytně potřeba pro opylení z důvodu lákadla pro opylovatele. Včela přelétává z květu na květ a na její chlupaté tělo  se nachytá pyl. Za letu jej včela nohami otírá a formuje do rousek na zadním páru nohou. Aby vytvořila jeden pár rousků musí včela obletět přibližně 80 květů. Vždy navštěvuje květy téhož druhu rostlin - díky tomu je opyluje tím správným pylem. Podle barvy rousků lze určit, kterou rostlinu včela navštěvovala.

Včelstvo spotřebuje za rok asi 
30 kg pylu (jeden rousek váží přibližně  7 mg) . Pyl tvoří nezbytnou bílkovinnou část výživy včel. Už při rouskování jej včela míchá s malým množstvím medu, aby držel v rouskách. V úlu pyl ukládá do buňky. Úlové včely pyl udusávají hlavou, plnou buňku zalijí vrstvičkou medu. Při nedostatku vzduchu pyl změní své složení a zakonzervuje se. Pro včely je stravitelný rouskovaný i plástový pyl.

Pyl je bohatý na vitamíny, minerály a stopové prvky. Jejich složení však velmi kolísá podle druhu rostliny, ze které pochází. 
 

Rozlišujeme několik druhú pylu, které si můžete na naší včelařské farmě Doležalův med zakoupit pře e-shop:

 1/ Rouskový pyl Jedná se o tzv. nezpracovaný pyl včelami přnesený na zadných nožičkách. Jeho odběr je snažší. Do česna se umístí pylochyt = destička s otvory. Obsah balení 100g  Cena 70Kč odkaz na nákup e-shop
 2/ Perga / Plástový pyl:  Je přepracovávan přímo v úle včelami a je pro lidský trávicí systém lépe využitelný než rouskový pyl a taky nevyvovaláva alergické reakce. odporuje organizmus k rychlé obnově duševní a fyzické síly, zvláště v rekonvalescenci po vyčerpávajících chorobách a po operacích. Při depresivních stavech obnovuje duševní rovnováhu, vyvolává pocit spokojenosti a chuti k životu. Účinek pergy na centrální nervovou soustavu je trvalejší a hodnotnější, než-li účinek při užívání jiných látek, zejména drog. Dobrých výsledků je dosahováno při detoxikaci jater, při problémech osteoporózy, syndromu únavy, neplodnosti, impotenci a snížené sexuální aktivitě. U žen je významný účinek především při problémech menopauzy. Obsah balení 50g  Cena 95Kč
odkaz na nákup e-shop

Objednávky přijímáme na email adresu: dolezaluv.med@gmail.com nebo telefonicky 605 222 286 

Účinky pylu:

Pyl je nositelem plnohodnotných stravitelných bílkovin, která se trávením rozkládají na aminokyseliny a vitamíny. Pyl se j již před tisíciletím užíval s medem nebo s mateří kašičkou jako kosmetický prostředek. Odborníci se shodují v tom, že je včela zdrojem mládí a pevného zdraví.

Pokud jde o obnovu života, příroda nešetří na kvantitě, ale zvláště na kvalitě pylu. Pylová zrnka obsahují to nejlepší, co příroda může poskytnout. Pravidelné užívání pylu vede k dlouhověkosti, zlepšuje chuť k jídlu, u obézních snižuje hmotnost zlepšením metabolismu, naopak u nezdravě hubených dokáže hmotnost zvýšit. Zlepšuje střevní těžkosti včetně průjmu, má antibiotický účinek, zlepšuje psychiku, neurastenii, mozkové obtíže, jaterní choroby a nemoci srdce, zrak, zpevňuje vlasy a cévy, léčí zbytnělou prostatu a akceleruje růst. Jelikož také zlepšuje intelekt, doporučuje se jako doping místo kávy, alkoholu a cigaret.
Doposud je kupodivu málo známé, že květní pyl má obdivuhodné vynikající léčivé vlastnosti, jelikož je bohatý na biologické účinné látky, obsahuje veškeré nezbytné prvky a vitamíny pro lidský i zvířecí organizmus. Tento blahodárný vzácný květní pyl obsahuje též dosud neznámé látky a antibiotických účinkem dotvrzených v laboratořích a klinickými pokusy.
Výzkum rostlinného pylu je teprve v začátcích, neboť jeho sběr je nesmírně pracný.


 

    Momentálně není k dispozici žádný komentář

    Přidat komentář