5/5
Košík:2 produkty
bez DPH:12 048.78,- Kč
s DPH:14 579.03,- Kč
Včelařský areál, kurzy pro včelaře, medobraní
Profi včelařské oblečení
 Nejprohlíženější
 Nejprodávanější
Perga / Plástový pyl nazývaný také včelí chléb: Rozdílů mezi rouskovým pylem a pergou je několik, asi nejhlavnější
je ve způsobu zpracovaní pylu. Pylové zrnko je včelami do plástu udusáváno spolu s enzymy, probiotickými bakteriemi
a kvasinkami, které později pomáhají jeho narušení. Napěchovaná zrnka v plástech jsou utěsněna medem a voskem, čímž je vytěsněn veškerý vzduch, a díky teplu v úlu pomalu začíná kvašení. Tímto procesem dochází doslova k alchymistickým reakcím a výsledkem jsou snadno vstřebatelné živiny. Pyl perga přitom slouží k výrobě mateří kašičky, což je samo o sobě důkazem, že jde o kvalitnější produkt, v zásadě včelami zpracovanou původní surovinu.Podstatné ale je, že perga je pro člověka mnohem snáze stravitelnější, využitelnější a také znamená nižší riziko alergické reakce na pyl jako takový. Využitelnost látek pergy je přibližně 4x větší než u rouskového pylu.

Včelí pyl perga obsahuje 20–49% bílkovin (včetně všech esenciálních aminokyselin), 25–48% jednoduchých i
složených cukrů, 3–14% tuků, dále hormony, enzymy a minerální látky. Z nejdůležitějších se uvádí vitamíny skupiny B, vitamín C, D, E a karoteny. Významný je obsah vitamínu B12 (který je často nedostatkový v jídelníčku vegetariánů a veganů). Zastoupené jsou i důležité stopové prvky – železo, zinek, měď i další. Z minerálů je zajímavý ideální poměr fosforu s vápníkem, ale i ostatní minerály – hořčík, draslík nebo síra. Perga podporuje organizmus k rychlé obnově duševní a fyzické síly, zvláště v rekonvalescenci po vyčerpávajících chorobách a po operacích. Oceňují ho také sportovci. Preventivně ho lze užívat jako doplněk stravy v době zvýšené psychické nebo fyzické zátěže, působí příznivě na vývoj dětského organismu, přispívá k regeneraci vlasů a nehtů. Perga je bohatým zdrojem vitaminů a enzymů, antioxidantů, posiluje organismus a imunitu. Má blahodárné účinky na hormonální aktivitu, je využíván také při menopauze, podporuje životní vitalitu a energii, je příznivý pro činnost zažívací soustavy, pomáhá proti únavě, má
pozitivní vliv na duševní stav.

Dávkování: Pyl perga je možné užívat přímo. Doporučuje se 1–2 kávové lžičky denně. Při vážném onemocnění a těho-
tenství je však třeba nejprve konzultace s lékařem. 100g včelího pylu perga je cca na 20–21 kávových lžiček, vydrží tedy přibližně 3 týdny při dávkování jedna kávová lžička denně.
(vyhrazujeme si právo měnit tyto popisy a specifikace bez předchozího upozornění)